Devlet Reklam Desteği

Devlet reklam destekleri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için özel olarak hazırlanmış makalemiz.

Devlet reklam desteği günümüzde resmi kurumlarda “Yurtdışı Birim, Marka ve Tanıtım Desteği” olarak bilinir. Talep eden kişilere bahsedilen bu desteği Ticaret Bakanlığı sağlar. Her yıl birçok şirket teşvik almak için başvuruda bulunur. Kişilerin bu reklam desteği başvurusu İhracata Yönelik Devlet Yardımları Kararı çerçevesinde düzenlenir.

Devlet reklam teşviği kapsamında bilinmesi gereken bir diğer faktör ise geri ödeme durumudur. Yani bu yurt dışı tanıtım desteği ile dört yıl boyunca materyal yapılabilir. Bu materyaller; katalog, sosyal medya, televizyon reklamları, gazete, dergi ve pop-up mağazacılık olarak sıralanabilir. Ticaret Bakanlığı materyallerin istenildiği yerde istenildiği kadar yaptırılması durumunda harcamaların yüzde yüzde 60’ını şirketinize öder. Bununla birlikte:

 • Tanıtım harcamaları için yıllık olarak belirlenen üst limit: 250.000 USD.

 • Kira desteğinden biriminizin faydalanması mümkündür. Faydalandığı ülkede yıllık sağlanacak tanıtım harcamaları desteği üst limiti: 150.000 USD.

Tanıtım konusunda hedef ve önceliğe sahip olan bazı ülkeler vardır. Eğer firma merkezi bahsedilen ülkelerin teşvik bölgesindeyse yüzde 70’e kadar destek sağlanır. Bu teşvik bölgeleri genellikle 4., 5. ya da 6. teşvik bölgesi olarak bilinir. Bununla birlikte firmanın iki teşvik bölgesinde yer alması destek oranını yüzde 80’e kadar artırır.

Daha Fazla Bilgi İçin
Formu Doldurun;
Biz Size Ulaşalım!

Reklam Desteği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Google reklam teşviği ile yurt dışında ürünlerin reklamını yapmak mümkündür. Ayrıca marka bilinirliğini ve ihracat miktarını da artırmak için bu teşvik aktif bir rol oynar. Peki devlet reklam desteği hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Son zamanlarda merak edilen ve firmalara oldukça avantaj sağlayan bu konuyu gelin yakından inceleyelim.

 • Adi şirkete sahip olmayanların reklam desteği almak için başka herhangi bir koşula ihtiyacı yoktur.

 • Firmaya yönelik tanıtım yapılacak ülkede Bakanlık tarafından desteklenen bir birim olmayabilir. Bu noktada marka tescilinin Türkiye’de olması gerekir. Ayrıca tanıtım yapılacak ülkede de marka tescil başvurusu yapılmalıdır.

 • Tüm destekler devlet kurumları tarafından sağlanır.

 • Firmalara sağlanan teşviklerin sağlanmasındaki amaç hepsi için ortaktır. Bu amaç ise Türkiye kökenli firmaların yurt dışındaki bilinirliklerini artırmaktır. Bununla birlikte ekonomi konusunda da faydanın maksimum olması beklenir.

Reklam Desteğine Kimler Başvurabilir?

Devlet reklam desteğine Türkiye’de bulunan ve döviz kazandıran sektörler başvuru yapabilir. Bu sektörler şöyledir:

 • Sağlık kuruluşları

 • Bilişim

 • Eğitim kurumları

 • Sağlık turizmi

 • Film

 • Yönetim danışmanlığı şirketleri ve destek konusuyla alakalı iş birliği yapan kuruluşlar

Yukarıda bahsettiğimiz iş birliği kuruluşları ise aşağıdaki gibidir:

 • Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)

 • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)

 • Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)

 • İhracatçı Birliği

 • Ticaret veya Sanayi Odası

 • Teknokent ile Bakanlık tarafından belirlenen hizmet sektörlerindeki diğer kuruluşlar

Mobil Uygulama Devlet Desteği

Mobil uygulama devlet desteği bilişim şirketlerine sağlanan destek türlerinden biridir. Bu destek aynı zamanda Oyun ve Uygulama Geliştirme Desteği olarak bilinir. Bakanlık tarafından verilen devlet desteği; bilgisayar oyunu ve mobil uygulama geliştirilmesinde birçok avantaj sağlar. Özellikle uygulamanın sürecinde yazılım etkinliği ve yetkin personel noktalarında aktif bir işleve sahiptir.

Destek kapsamı; her bir oyun ve uygulama için ayrı ayrıdır. Bunların geliştirilme aşamasında personel ve yazılım konusunda 100 bin USD destek verilir. Geliştirilme aşamasından sonraki pazarlama sürecinde ise 200 bin USD destek firmaya sağlanır. Bilindiği üzere bilişim sektörü geniş bir sektördür. Bu konuda destek almak daha çok mobil uygulama ve oyun geliştiren ihracatçı firmaların artış göstermesini sağlar. Mobil uygulama devlet desteğini üç ana başlıkta ele alabiliriz:

 1. Yazılım Desteği

Bilişim firmaları tarafından geliştirilecek oyun ya da mobil uygulama için yazılım lisans giderleri desteklenir.

 1. Personel Maaş Desteği

Uygulamaların geliştirilme aşamasında çalışacak iki personelin maaşlarının bir kısmı destek kapsamında yer alır.

 1. Rapor Desteği

Bilişim sektöründe alınan mali ve hukuki analiz raporlarındaki masraflar rapor desteği ile karşılanır.


ARA