Marka Tescil

Markanızla alakalı kullanılabilecek şeylerin tamamını her alanda sıkıntısız bir şekilde görülmesi ve yıllarca kullanılabilmesi için yapılacak marka tescil işlemlerinin tüm adımlarını sorunsuz bir şekilde çözümünü sağlıyoruz.
Özellikle com.tr uzantılı domain (alan adı) taleplerinizde, şirketinize tescil işlemlerinizi sonuçlandırdıktan sonra onayınız dışında üçüncü kişilere verilemez.

Marka Tescil Markanıza Değer Katın...

.com.tr Alan Adı Kaydedin

Marka tescili işleminden sonra, com.tr uzantılı bir domain (alan adı) almak isterseniz, adınıza tescil edilir ve başkasına izniniz dışında verilemez.

Ücretsiz Marka Araştırma

Eğer yukarıda belirttiğimiz sınıflandırmalar konusunda bilginiz yoksa, ücretsiz marka araştırması hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Marka Tescil Süreçleri

Marka tescil işleminin yetkilendirilmesi yapıldıktan sonra geri kalan süreci düşünmez; marka tescil yasal adımlarını adınıza takip ederiz.

Marka: şahıs, kuruluş, mamül vb. hizmetlerin, sayı, şekil, renk, sembol vb. ile farklılaştırmak ve ayırt edilmesini sağlama yöntemleri bütünüdür. Burada en önemli konu; marka seçim ve tescilinin, içerdiği mal ve hizmetlerle doğru eşleştirmektir.
Marka tescilinden sonra ki 5 yıl içinde, tespit edilen mal ve hizmetlerin amacı dışında kullanıldığında, dışarıdan yapılan şikayetler sonucu, mahkemece iptal edilebileceği göz önüne alınmalıdır.
Marka tescili ise; bu sayılan şeyleri bir ad ve tescil şemsiyesi altında toplayıp, özel marka koruma kanuna uygun; kollayan, düzenleyen ve denetleyen mekanizmalar bütünüdür. Tescil altına alınan markanın; izinsiz kullanımı ya da kendine ait kılabilmek adına, yasal kullanımın kendine mal etme girişimlerinin önüne geçen bir süreçtir. Gerçek tescil sahibi, ancak bu şekilde; dava açıp, itiraz etme ve tescilin kendisinde olduğunu kanıtlama ve karşı girişimi iptal ettirme hakkına sahiptir.

556 Sayılı Kanunun düzenlediği; "Markaların Korunması Hakkında KHK" göre, marka tescili yapılırken, konu dahilinde belgelenecek; ticari isimler, marka yönünden çeşitlendirmesi, aşağıdaki gibidir:
Ticari Markalar: Firmanın imalat ve üretim süreçlerini yönetip, ticaretini yaptığı iş kolunu ayırt edici olan bütün işaretlerdir. Örneğin; üretilen malların üzerinde ki ticari isimler ve logolar gibi.
Hizmet Markaları: Özellikle hizmet veren ve üreten firmaların markalarını koruyan kısımdır. Firmalar arası farklılıkları belirten yöntemler bütünüdür. Marka tescil listesinde, 35-45 arası sınıflarda yer alan markalar bu kapsamda değerlendirilir. Örneğin; reklamcılık, banka, hastane, otel vb. hizmetleri sağlayanlar, bu kapsam içerisinde değerlendirilir.
Garanti Markaları: Belirlenen standartların, farklı firmaların ürettikleri mal ve hizmetlerin; ortak özellikleri, kaynakları, ürün çeşitleri ve kalitelerini garanti altına alan; ayırt edici işaretler bütünüdür. Garanti markaları işaret yönteminin farkı; belirtilen standartları taşıyan bütün işletmeleri kapsamasını sağlamaktır ve sadece sahibince izin verilen bayi ve işletmeler tarafından kullanılabilmesidir.
Ortak Mallar: Herhangi bir ticaret, hizmet ve üretim yapan firmanın, ürettiği mal ve hizmetleri ayırt edici unsurlarını içeren bütündür. Ortak markalar, belirli gruplarca, birçok firma tarafından belirlenen teknik yönetmeliğe uygun, kullanacak kişi ya da kişiler yönetmelikçe belirtilir. Bu kapsamda ticari isimlerin; mal ve hizmet kaynaklarını belirleme, garanti etme, haklarını koruma, ekonomik ve hukuki işlemleri kapsar.

Markanın tescil edilmesi için, gerekli olan bütün, işaret ve ayırt edici şeyler, uzun bir kontrol sürecinden geçmeli, ticari ünvanı almaya hak kazanmalı ve tüm bu işlemlerden sonra, işletme sahibi, markasını koruması altına alabilir. Süreç çok karmaşık ve değişik uygulama prosedürleri vardır. Marka tescili için nasıl bir yol izlenir bunu biraz açıklamaya çalışalım:
Marka tescil işlemi için, Türk Patent Enstitüsüne, bireysel veya ajansımızla çalışan marka vekilleri tarafından başvuru yapılır. Yabancı uyruklu vatandaşların başvurularını ise sadece atanacak vekiller yoluyla halledilebilir.
Belirtilen belgeler eksiksiz doldurulduktan sonra, tescil işlemi için, Türk Patent Enstitüsüne teslim edilir ve başvuru için belirlenen süreç beklenmeye başlanır. Doldurulan belgelerde herhangi bir aksaklık olması durumunda, eksikliklerin tamamlanması adına, Türk Patent Enstitüsü, 2 aylık ek bir süre tanıyıp, bunun tamamlanması için bekler, eğer bu süre zarfında eksiklikler tamamlanmazsa, süreç iptal edilir.
Eğer tescil başvurusu evrakları eksiksiz bir şekilde teslim edilip, Türk Patent Enstitüsü tarafından onaylanırsa ancak diğer inceleme işlemlerine başlanır. Belirtilen mutlak ret sebepleri içerisinde bir ihlal görülürse, başvuru reddedilir. Usule uygun başvurularda ise, "Resmi Marka Bülteninde" yayınlanır ve sonrasında, diğer kendini ilgilendirdiği düşünülen firma ve kişilerin itirazları varsa, süreç yeniden incelenir; ihlal görmediğinde ise, eksiksiz başvurulan tescil işlemi tamamlanıp, sicil kaydına geçirilir. En son olarak, bu kayıtlarla beraber, marka tescil belgesi, başvuru sahibine teslim edilir.
Ticari ünvanınızı bu şekilde 10 yıl, bu sürenin sonunda da, markanızın korunmasını istiyorsanız, süre dolmasına 6 ay kala, yenileme işleminin tekrardan yapılması gerekir.
Görüldüğü üzere bu işlemler sırasıyla gerçekleştirilecek ve marka tescil süreci sona erecektir. Marka tescil başvuruları süresince, marka niteliğindeki; işaretlerin, logoların, isimlerin oluşturulması sürecini nasıl yönetileceği çok önemlidir. İster kendiniz, isterseniz de konularında deneyimli marka danışmanlarımız, sizin için bu süreci yönetir. Hangi durumlarda başvurunuz reddedilir, bu durumu ortadan kaldırmanız için neler yapılır gibi tavsiye ve müdahale yöntemlerini ve ticari ünvanınızı korumaya almanız için teknik bilgilerini sonuna kadar kullanır.
Yazıldığı gibi süreç; uzun, karmaşık ve itiraza açık bir yapıyı içeriyor. Eğer size çok karmaşık geldiyse ve uğraşmakta istemiyorsanız; gerekli belgeleri ve marka tescil dallarını seçtikten sonra, ajansımız ve marka vekillimiz yoluyla, bu karmaşık süreci, kafanız rahat bir şekilde yönetmemizi istiyorsanız; bizimle iletişime geçin.

Güncellenmektedir...

HEMEN BAŞVUR TIKLA ARA