SSL ve Statik Ip'nin SEO'ya Faydaları

SEO'ya SSL ve Statik ip olmasının yanında web sitesinde içerikler daha etkili olacaktır.

SSL ve Statik Ip'nin SEO'ya Faydaları

Statik ip

Statik IP adresi, değişmeyen bir adrestir. Cihazınıza statik bir IP adresi atandığında, bu numara genellikle cihaz kullanımdan kaldırılıncaya veya ağ mimariniz değişene kadar aynı kalır. Statik bir IP adresi kullanmanın sayısız avantajı vardır. Öncelikle statik IP adresi size daha iyi DNS desteği sağlar. Statik IP adreslerinin kurulumu ve yönetimi DNS sunucularıyla çok daha kolaydır. Dİğer taraftan müşterileriniz statik bir IP adresleri varsa web sitelerinize ve hizmetlerinize ulaşmasının daha hızlı olacağı anlamına gelir. Statik IP adresinin bir diğer faydası ise rahat uzaktan erişim sağlayabilmesidir. Çalışmanızı kolaylaştırırken aynı zamanda statik IP adresi daha güvenilir iletişim sağlar. Ayrıca statik IP adresi daha güvenilir coğrafi konum hizmetleri sağlar. Statik bir IP adresiyle, hizmetler IP adresini fiziksel konumuyla eşleştirebilir.

 Statik ip alınmasının önemi

 

SSL Sertifikası


Bununla birlikte statik bir IP adresine sahip olmak, özel bir SSL sertifikası oluşturmayı çok daha kolaylaştırır. SSL Sertifikası, web'de dolaşan özel bilgileri korumak için kullanılan bir güvenlik belirtecidir. Kilit simgesi veya yeşil çubuğun varlığıyla müşteriler için güvenlik sağlar ve işletmeye güven oluşturur. Bugün hepimizin bildiği gibi Google, SSL sertifikalı web sitelerini tercih eder.Özellikle E-ticaret işletmeleri ve müşterilerden kişisel bilgi toplayan diğer çevrimiçi işletmeler için bir SSL Sertifikası gereklidir. SSL kullanan statik bir IP adresi ise sitenizin SEO avantajlarından dolaylı olarak yararlanabileceği anlamına gelir. Ki dolaylı olarak da olsa statik IP'ye sahip olmak SEO'ya yardımcı olur. Durumun böyle olmasının nedeni, arama motorlarının arama motoru sonuç sayfalarında web sitelerini sıralarken dikkate aldıkları birçok faktörün olmasıdır. Mesela bu faktörlerden bazıları, sitenizin güvenliği, sağladığınız içeriğin değeri ve sitenizin spam, virüs veya diğer kötü amaçlı kodlar üretmemesi veya yaymaması açısından web sitenizin güvenilirliğidir.

SSL sertifikası

SEO Hızının Önemi

SEO sıralaması ayrıca web sitenizin hızı ve kullanıcılar tarafından kullanılabilirliğine de bağlıdır. Şöyle ki anlamlı bir içerik yazarsanız, özel bir IP'niz olup olmadığına bakılmaksızın Google'da sıralanırsınız. Ancak, özel bir IP adresiniz varsa daha üst sıralarda yer alırsınız. Hızlı yüklenen bir sayfaya sahip olmak amacınıza yardımcı olur. Çünkü web siteniz kullanıcılarınız açtığında yavaş yükleniyorsa, web sitenizde potansiyel müşteri yorulur ve yoluna devam eder ki bu da esasen SEO sıralamasının bir parçasıdır. Dolayısyla Google bunu tanıyarak sizi daha düşük sıralarda gösterebilir. Sonuç olarak statik bir IP adresi ve SSL'e sahip olmak, site hızı hesaba katıldığında ve web sitesi güvenliği düşünüldüğünde SEO sıralamanızı pozitif yönde etkilemektedir.


ARA